Araç Muayenesi Nasıl Sorgulanır?

Devletin belirlediği trafik kanunlarına göre muayene süresi geçmiş araçla trafiğe çıkmak 34. Madde gereğince sürücüye ceza yazılıyor. Erken ceza ödemesinde bu tutar 66 TL iken bu ücret 88 TL’ye kadar çıkabiliyor. Ayrıca muayene geciktirmeden yazılan ceza 10 puan olarak sürücü belgenize işleyecektir. Aracınızın muayenesinin sorgulamasını yapmak için neler gerekiyor birlikte inceleyelim.

Aracımın Muayene Durumunu Nasıl Sorgulayabilirim?

Aracınızın muayene durumunu online olarak sorgulayabilmek, gecikme bedeli hesaplamak ve araç muayene randevusu almak için TÜVTÜRK’ün resmi sitesinden işlem yapabiliyorsunuz. Muayene sorgulama için gerekli bilgiler şu şekildedir;

  • Aracın plaka numarası
  • Aracın muayene numarası

Bu bilgileri hazırladıktan sonra sayfanın alt kısmında bulunan güvenlik kodunu da girerek aracınızın muayene durumunu sorgulayabilir, istasyon adı, hizmet tipi, muayene tarihi ve muayene sonucu gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Çıkan sonuca göre aracınızın istasyon kaydının olması muayeneden onaylı şekilde geçtiği bilgisini kesin olarak vermemekle birlikte bunu görebilmek için muayene rapor numarasını girmeniz gerekmektedir.

Araç muayene sorgulama sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.