Bakur Borcu Nasıl Sorgulanır?

Bu yazıda ülkemizde sigorta birimleri dendiğinde aklımıza gelen ilk birimlerden Bağkur borç sorgulama işlemi hakkında bilgilendirme yapacağız.

Sosyal güvenlik kurumunun bünyesindeki birimlerden olan bağkur(4b); SSK (4a) ve Emekli Sandığından (4c) biraz daha farklı bir işleyişe sahiptir. Bunun en belirgin farkı bağkura bağlı kişilerin primlerini kendileri ödüyor olmasıdır. Bu sebepten bağkur kullanıcıları sürekli olarak primlerini kontrol etmek mecburiyetinde kalmaktadır. Eğer takip etmezler ise mağdur duruma düşebilirler.  Artık devlet hizmetlerinin de internet üzerinden yapılmaya başlanması, bağkur, SSK, Emekli Sandığı gibi tüm birimlerinde internet üzerinden prim sorgulama işlemlerinin yapılabilmesini sağlamaktadır. Bunun için gerekli olan bir e- devlet şifresidir. Bu sayede sosyal güvenlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile hangi birime tabi olursanız olun prim borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Bakur borç öğrenme işlemi için öncelikle bu adrese gidiniz. Buradan  E-SGK yazan yere tıklayınız. Açılan sayfanın sol tarafından e-hizmetlere tıklayınız. Sonra buraya tıklayınız. E-devlet kapısı sayesinde 4b hizmetlerin tümü listelenmiş bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Buradan 4B borç durumu tıklayıp borcunuzu öğrenmeniz için gerekli işlemleri gösteren sayfaya ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir