E Devlete Giriş Nasıl Yapılır?

E Devlet sistemini duymayan kalmamıştır. Bu sistem sayesinde tüm devlet kurumlarının sorgulamaları yapılabilmektedir. E Devlete ilk kez giriş yapacaksanız PTT’lerden tek kullanımlık şifre edinmiş olmanız gerekmektedir. Tek kullanımlık şifre ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz istenecektir. Şifre dışında mobil imza ya da elektronik imza ile de giriş yapılabildiğini hatırlatalım.

E Devlete Giriş Nasıl Yapılır?

TC Kimlik numarası ve PTT’lerden aldığınız şifre, mobil imza ya da elektronik imza ile giriş yapılabilir.

E Devlet Şifresi Belirlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

E Devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile turkiye.gov.tr sitesine girişi yaparak e-devlet hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Şifre değiştirme işleminde güvenli bir şifre belirlemelisiniz. Küçük, büyük harf rakam ve noktalama işaretlerine duyarlı bir sistemi vardır.

Örnek bir parola vermek gerekirse; 34Mustafa.yılmaZ 

Yukarıda görüldüğü gibi rakam (plakanız olabilir) büyük harf (isminizi yazdıysanız unutmayacağınız bir harfin büyük yazılması, araya nokta (.) ya da yıldız (*) koyabilir dilerseniz sonra da soy isim ya da tuttuğunuz takım (fb, Fener) vs. ekleyebilirsiniz. Şifreyi kendiniz anlayacağınız şekilde bir kenara not alabilir unuttuğunuz zamanlarda kontrol edebilirsiniz.

E Devlet Şifresini Unuttum Ne Yapmalıyım?

E Devlet şifresini unurma ya da kaybetme durumunda tıpkı ilk kez alıyormuş gibi PTT şubelerinden edinebilirsiniz.

Mobil İmza İle E Devlete Giriş

Bu giriş türü için kullandığınız operatöre danışabilirsiniz. (Turkcell, Turk Telekom, Vodadone gibi.) Bu GSM şirketleri aylık belirli bi ücret karşılığında mobil imza hizmeti vermektedir.

E Devlette Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Devlette şifresiz sorgulama işlemleri olsa da birçok işlem için şifre gerekmektedir. TC Kimlik no ve E devlet şifresi ile turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp arama kısmına sorgulamak istediğiniz işlemle alakalı anahtar kelimeleri yazarsanız o hizmetle alakalı sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

E Devlette Neler Sorgulanabilir?

Sisteme yeni sorgulamaların entegre edilmesiyle birlikte sadece devlet kurumları değil işlem hacmi yüksek bazı özel kuruluşların da sorgulamaları yapılabilmektedir. Birçok bankacılık sorgulaması, belediye sorgulaması yapabilirsiniz.

Örn. Digiturk, Turkcell, Turksat abonelik borç ve alacak sorgulama,

İl il ilçe ilçe arsa rayiç bedel sorgulama,

Bazı üniversitelerin sorgulamaları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim E Devlet Sorgulamaları Öğrenci Kayıt Bilgileri Sorgulama, Sınav Notu Sorgulama gibi sorgulamalar yapabilirsiniz.

2 yorum

  1. Geri bildirim: Nasıl Sorgulanır? | Güvenilir Adresten Sorgulama Rehberi – Banka Kredileri

  2. Geri bildirim: Nasıl Sorgulanır? | Güvenilir Adresten Sorgulama Rehberi – Banka Kredileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir