Emekli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Emekli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Uzun yıllar çalışma hayatından sonra emekliliğin tanıdı çıkarmak isteyen vatandaşlarımız ilk aylığını almadan rahat bir hayat sürdürememektedir. Emekli aylığının belli olmasıyla birlikte harcamalar ona göre ayarlanacaktır. Emekli maaşı sorgulama işlemi birçok sorgulama işlemi gibi e devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

E Devletten Emekli Aylığı Öğrenme

Aşağıdaki görsellerde size telefondan emekli maaşı sorgulama işlemini anlatsak da işlem e devlet üzerinden yapılmıştır. E devlete giriş yaptıktan sonra sorgulamalar kısmından bu ekrana ulaşabilirsiniz. Bulamazsanız arama ekranını kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki linkten giriş yaptıktan sonra, 1 numarayla çerveçe içine aldığımız emekli ödeme bilgilerine girerseniz karşınıza böyle bir ekran çıkacaktır.

Daha sonra sorgulama butonuna tıkladıktan sonra karşımıza böyle bir ekran geliyor.

Buradaki Net Aylık Tutarı bir sonraki görselde örnekle anlatacağıa ama kısaca o ay ek ödeme birikmiş ödeme ve aylığınızla birlikte elinize geçecek olacak tutardır. Ekrana bir kez daha dokununca karşınıza ayrıntılar gelecektir.

Yukarıdaki görseli açıklamak gerekirse, Örneğin 100 liralık bir ek ödememiz olsun, emekli aylığımız 1500 lira olsun ve son olarak da eğer ilk emekli maaşımı öğrenmek istiyorum diyenleriniz varsa genellikler onlarda olur: birikmiş ödeme tutarı da 800 lira olsun.

100 TL + 1500 TL + 800 TL = 2400 TL sizin elinize o ay geçecek tutardır ve net aylık tutarı kısmında yazar.

Sizin aylığınız ise Aylık Tutarı yazan kısımdaki tutardır.

Birikmiş ödeme tutarına örnek verecek olursak, tam olarak emin olmamakla birlikte da büyük ihtmal, Örneğin emeklilik işlemlerinizi Haziran’ın 4 ünde yaptıysanız ve emekli aylığınızı her ayın 17’sinde alacaksanız. (Yukarıdaki görselde ÖDEME GÜNÜ yazan kısımda emekli maaşınızın ayın kaçında yatacağı yazmaktadır.) Haziranda emekli olan kişi temmuzda maaş alamayacağına göre ağustosun 17’sinde alacaktır. Bu da 40 küsür günlük tutardır. Birikmiş ödeme tutarı da aylığınızın 30 gününden hariç kalan fark günleridir. (bu bilgi kesin olmayabilir.)

Son olarak ilk görseldeki 2 ile işaretli kısma tıklarsanız karşınıza yukarıdaki gibi ekran gelecektir. Buradan da emekli maaşı öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E devlete giriş yapmak için Buraya Tıklayınız.

İnternetten Emekli Maaşı sorgulama konumuzu anlatmaya çalıştık, yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. İlk emekli maaşının sorgulamasını yapanlara da hayırlı olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir