Emlak Borcu Sorgulama ve Ödeme

Emlak Borcu Sorgulama ve Ödeme

İnternete bağlı bilgisayar, cep telefonu ya da tabletlerle sorgulamak istediğimiz emlak vergisi borcunu sorgulama gibi birçok alandan bilgi alabiliyoruz. Sorgulama ekranına giriş yaparak sizden istenen bilgileri girdiğiniz takdirde sorgulama işlemini gerçekteştirebilirsiniz.

Belirli dönemlerde ödenmesi gereken emlak vergisi borcunu öğrenmek için size 3 farklı yöntemden bahsedeceğiz. Biricisi ilçenin internet sitesi, ikincisi GİB üzerinden sorgulama ve üçüncüsü E-Devlet ile emlak vergisi sorgulama yöntemidir.

1- İlçelerin İnternet Sitesi Üzerinden Emlak Vergisi Sorgulama

Bu işlemi gerçekleştirmek için ev’in bulunduğu ilçenin internet sitesine girebilir, sorgulama ya da ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Her ilçenin farklı internet sitesi olduğundan bunu tek tek anlatamayacağız fakat adım adım anlatımları bulunduğundan kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

2- GİB İnternet Vergi Dairesinden Emlak Vergi Borcunu Online Öğrenmek

GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde bulunan İnternet Vergi Dairesinden sorgulama işlemini gerçekleştirmek için tıklayınız.

GİB İnternet Vergi Dairesinde Emlak Vergisi Sorgulama yaparken gerekli bilgiler;

  • TC. Kimlik No
  • Nüfus Cüzdanı Seri / No
  • Annenizin, Babanızın, Eşinizin ya da Çocuğunuzun TC Kimlik Numarasından birisi.
  • Ya da Annenizin Kızlık Soyadının İlk Harfi ve İkinci Harfi ayrı yazılarak son olarak Güvenlik Kodu girilir ve sorgulama yapılır.

3- E-Devletten Emlak Vergi Borcunu Sorgulama

E-Devletten Emlak vergi borcunu online olarak sorgulamak için tıklayınız.

Bağlantıya tıkladıktan sonra e devlete giriş yapmanız gerekmektedir. E devlete giriş yapmayı bilmiyorsanız daha önce anlattığımız E Devlete Giriş Nasıl Yapılır konuyu okumak için tıklayınız. 

Henüz kimliğinizi doğrulamadınız…
Bu hizmetten faydalanmak için, aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

e-Devlet Şifresi
Mobil İmza
Elektronik İmza
T.C. Kimlik Kartı
Banka

Tüm bunlara ek olarak 444 1 189 numaralı vergi iletişim merkezini arayıp telefondan emlak vergi borcunu öğrenebilir ya da 1189 sms hattını kullanarak da sms ile emlak vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: Emlak Borcu Sorgulama ve Ödeme, Emlak Vergisi Borcunu Öğrenmek, Emlak Vergisi Borcunu Sorgulama, E-Devletten Emlak Vergi Borcu Sorgulamak, Emlak Vergisi İnternetten Sorgula, Emlak Vergisi Online Sorgula, Emlak Vergisi İnternetten Ödeme, Emlak Vergisi Kredi Kartıyla Ödeme, Telefondan Emlak Vergi Borcu Öğrenme, Sms İle Emlak Vergi Borcu Sorgulama, Emlak Vergi Borcunu Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir