Seçmen Kağıdı Nasıl Sorgulanır?

Seçmen Kağıdı Nasıl Sorgulanır?

Seçmen kaydı, seçmen kağıdı ya da seçmen yoklamaları sorgulama artık ne derseniz işte tam o konudasınız. Bu konuda umarım sizleri bilgilendiririz.

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için seçmen listeleri muhtarlıklara asıldı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiden gelen bu gelenek yerine nerede oy kullanacağını merak eden vatandaşlarımız internet üzerinden sorgulama yapabileceklerdir. Seçmen Kağıdı Sorgulama işlemini anlatmadan oy kullanılacak okulu öğrenme hakkında kısa bir bilgi verelim.

Nerede Oy Kullanacağım? – Hangi Okulda Oy Atacağım

Aşağıda vereceğimiz sorgulama linklerinde şimdi sorgulama yaparsanız sadece Yurt İçi Seçmen Bilgileriniz, Aynı Hanede Oturan Seçmenler ve aynı binada kimlerin oy kullanacağınızı öğrenebiliyorsunuz. Oy kullanacağınız sandığı ve yerini öğrenmek için 22 Mayıs 2018 tarihinden sonra aynı bağlantılar üzerinden tekrar sorgulama yapmalısınız.

Seçmen Kaydı Sorgulama Yöntemleri

1- E devletten Seçmen Kaydı Sorgulama

E Devlet Üzerinden Seçmen Kaydı Öğrenmek için Tıklayınız.

Bu sayfada yurt içi seçmen kütüğündeki bilgileriniz görüntülenir. Ayrıca seçim dönemlerinde oy kullanacağınız yer bilgileri Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandığında bu sayfada görüntülenir. Oy kullanacağınız sandığı ve yerini öğrenmek için 22 Mayıs 2018 tarihinden sonra tekrar sorgulama yapınız. Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama, YSK Seçmen Sorgulama.

2- YSK Üzerinden Seçmen Sorgulama

Tc ile Seçmen Sorgulama işlemi için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Tıklayınız.

3- Mobil Seçmen Kaydı Sorgulama

Seçmen Sorgulama işlemleri bu 2 sorgulama yöntemine ek olarak YSK’ya ait telefon uygulamaları ile de yapılabilmektedir. Telefondan Seçmen Kaydı Sorgulama işlemleri için telefonlarınızın işletim sistemlerine göre android ya da apple olarak uygulamalarını aşağıda verdiğimiz güvenli linklerle applestore ve playstore üzerinden indirebilirsiniz.

Androidten Seçmen Kaydı Sorgulama için Tıklayınız.

Iphoneden Seçmen Kaydı Sorgulamak için Tıklayınız.

 

Oy Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oy Vermede Kimliğin Tespiti

Sandık başına gelen seçmen; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini başkana verir ve seçmen sıra numarasını söyler. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz. (298/87, 91).

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir (298/87).

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Ceza infaz kurumlarında tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için, cezaevi idaresince verilmiş belge, kimlik belgesi yerine geçer (298/87).

Anahtar Kelimeler: Seçmen Yoklamaları Sorgulama, Seçmen Kağıdı Sorgulama, Seçmen Yoklaması Sorgulama, Seçmen Kaydı Sorgulama, Nerede Oy Kullanacağım, Hangi Okulda Oy Atacağım, E devletten Seçmen Kaydı Sorgulama, Tc ile Seçmen Sorgulama, YSK Seçmen Sorgulama, Telefondan Seçmen Kaydı Sorgulama, Mobil Seçmen Kaydı Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir