Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Teşvik Kredisi Nedir?
Ülke ekonomisini canlandırmak, istihdam sağlamak ve vatandaşların ekonomik durumlarını iyileştirmek için devlet destekli kredilere teşvik kredisi denir.

Teşvik kredileri hibe kredisi olduğu gibi belirli bir faizle de verilir. Devlet kredileri KOSGEB Kurumu aracılığı ile vatandaşlarına ulaştırmaktadır. Bu destekleri almak için gerekli şartları taşımak gerekir.

KOSGEB kurslarına katılmak ve girişimcilik belgesi almak gerekir. KOSGEB genç girişimcilere eğitimler vererek iş dünyasına sağlam bir şekilde giriş yapmalarını sağlar. Girişimcilere ve hâlihazırda işletmesi olan kişilere sıfır faizli krediler verilir. Bu kredilerle istihdam arttırmak, üretimde verimliliği sağlamak amaçlanır. Devlet sadece iş kurmak isteyenlere değil işini kurmuş ve büyütmek isteyen küçük ölçekli işletmeleri de kalkındırmayı amaçlar. Bu kapsamda teşvik kredileri oluşturur. Devlet teşviki sadece bir sektöre değil birçok sektöre verilir. Devlet teşvikleri tarım, hayvancılık, turizm, imalar, sağlık ve eğitim alanlarında çalışan kişilere verilir.

Hayvancılık Sektörü Teşvikleri
Devlet şehirdeki nüfus artışını dengede tutmak, köye dönüşleri hızlandırmak ve hayvancılığı geliştirmek için hayvancılık alanıyla uğraşan kişilere hayvancılık hibe kredisi verir. Amaç üretimi sağlamak, insanları ekonomik olarak kalkındırmak, köyden kente göçüşlerin önüne geçmektir. Kırsal kesimde hayvancılıkla uğraşan kişileri zor hayat şartlarında güçlendirerek üretimde sürekliliği sağlamaktır. Hayvancılık destek kredisini alabilmek için banka kredi vereceği kişiden bir taşınmaz ve iki kefil ister. Hayvancılıkla uğraşan kişilerden hayvanlarının küpe numarası istenir. Kredi verecek kurum hayvanların denetimi için bilirkişi gönderir. Bilirkişinin tutacağı rapor doğrultusunda kişiye kredi desteği sağlanır.

Tarım Sektörü Teşvik Kredisi
Tarım sektöründe çiftçinin ihtiyacına göre kredi verilir. Çiftçi gübre ihtiyacı varsa gübre kredisi alabilir. Tarım sektöründe kredileri tarım kredi kooperatifi verir. Bu kurum çiftçinin menfaatleri doğrultusunda kredi desteğini orta ve uzun vadeli verir. Bu kredilerden faydalanmak için kişinin ÇKS belgesi ile çiftçilik belgesi olması gerekir. Tarımda birçok kredi türü mevcuttur. Kimyevi gübre kredisi, tarımsal ilaç kredisi, akaryakıt kredisi, tarımsal araç gereç kredisi, tarımsal sulama kredisi, tohum kredisi tarımda çiftçiye verilen destek kredilerinden bazılarıdır.

Kadın Girişimcilere Teşvik
Kadınların sosyal hayatta daha aktif olup, ekonomik yaşamın içinde yer almaları için devlet destekli KOSGEB kadın girişimcilik kredisi verilmektedir. Bu kapsamda genç girişimci kadınlar KOSGEB kurslarına dahil olarak genç girişimcilik belgelerini alarak kendi işyerlerini açma imkanına kavuşur. Gerekli şartları taşıyan tüm kadınlar bu krediyi çekebilir.

Kredilerle İlgili Diğer Yazılarımız: Krediler

Anahtar Kelimeler: Teşvik Kredisi Nasıl Alınır, Teşfik Kredisi Nasıl Alınır, Hibe Kredisi Nasıl Alınır, KOSGEB Kurslarına Katılmak, Hayvancılık Hibe Kredisi Nasıl Alınır, Tarım Kredisi Nasıl Alınır, Kimyevi Gübre Kredisi Nasıl Alınır, Tarımsal İlaç Kredisi Nasıl Alınır, Tarımda Akaryakıt Kredisi Nasıl Alınır, Tarımda Yakıt Kredisi Nasıl Alınır, Tarımda Mazot Kredisi Nasıl Alınır, Tarımsal Araç kredisi, Tarım Sulama Kredisi Nasıl Alınır, Tohum Kredisi Nasıl Alınır, KOSGEB Kadın Girişimcilik Kredisi Nasıl Alınır, Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.